Összes oldalmegjelenítés

2013. március 10., vasárnap

1perc 14 másodperc, avagy mi van a suzuki hátuljában?

 A péntek délutáni gyűrűzéssel egy időben egy hosszúnak és rémesen unal..... jajj bocsánat, érdekesnek ígérkező értekezlet kezdődött  a suliban. A telefonomat kézközelbe helyeztem, hátha valami különleges fogásról kapok híreket és persze az időt is néztem, mikor felcsillant a remény, ha gyorsabban töltjük ki a kérdőíveket, hamarabb is elmehetünk! Talán a biztatásom hatással lehetett a kollégákra, így még egy körre kiértem az este előtt a kubikba. Azt hiszem az egész napos rohanás, értekezés....stb. fáradtságát nem sok dolog képes elfújni, talán csak a kubikban lévő szellő és a madarászok lelkesedése, ami egészen ragadós. Itt valahogy mindig repül az idő és csak azt nézed, ó már megint indulni kellene.

Másnap hiányzott a gyűrűzés fő személye reggel, Erna, de távollétét igazoltnak tekinthetjük, hiszen madarászás indokán marad kicsit a távoli Izraelbe. Gondolom sokat csuklott ma, mert jó párszor emlegettük. Mikor az első gyűrűzés közben cseperegni kezdett az eső és a helyettesek csak az etetőnél lévő hálót húzatták össze.  Közben a suzuki hátuljában egy komplett gyűrűző központ lett kiépítve, csak néha folyt be egy kis víz. Mai madarak a cinkék tömegesen, meggyvágó, vörösbegy, függőcinkék, fekete és énekes rigó, őszapó. Bocs a kevés fotóért, de sok volt a dolog.


Na, Ernával már rég összehúztuk volna az egészet, majd ha kisüt a nap, újra szét, majd össze.....hiszen a madarak biztonsága az első. Szerencsére nem lett semmi baj, a kissé ázott tollasokat gyorsan zsákba tettük és egészen szárazon húztuk őket elő. Gábor precíz felelősként, mint egy élő lelkiismeret, jelezte, hogy indulni kellene már a hálókhoz! Itt volt némi csúszás :), szóval ismét hiányzott a megszokott precizitás. De azért egyre jobb lett a hangulat a napsütéssel és a kiérkező hétalvó vagy apró madarászokkal.

A Szegedi gyűrűzők sok érdekeset meséltek a madarakról és elgondolkodtató, hogy a gyűrűzés célját ki hogyan értelmezi. Szerintük például a Szalakóták gyűrűzésére néhány éven belül nem lesz szükség, felesleges őket zavarni, hiszen a jeladóval felszerelt egyedek útvonalának követésével megtudjuk, amit szeretnénk róluk. Szerintem azért az is fontos információ, hogy egy adott területen van-e egyedszám bővülés, visszatérnek-e a gyűrűs fiókák. Nem utolsó sorban egy-egy gyűrűzésen sok érdeklődő megjelenik és a környezettudatos nevelés, a természetvédelem itt élőben tapasztalható. Az énekesmadarak gyűrűzését ők is fontosnak tartják ebből a szempontból is.
Miután begyűjtöttük a közel száz madarat a hétvégén, mégis jól alakult a nap, ha hiányzott is a Főnök ( a gyűrűző)és az ő terepmadarásza. Remélem sok érdekes madárral találkoznak, hüllőkről inkább most ne is beszéljünk!

Ja, azt hiszem a hálók összehúzásánál több rekord is megdőlt :), a legkevesebb ember legtöbb hálót összehúzó rekordja ( szám szerint 2 fő/ 15 háló),.......... az egy hálót legrövidebb idő alatt precízen összepakoló rekord (1 perc 14 másodperc), ........  az egy emberen legtöbb sár rekord.....és még sorolhatnám, de jó volt :) Ja és láttam idefelé reggel egy csonttollút is, de visszafelé nem, már csak azért sem!
Itt a bizonyíték! Károlyi utca eleje, könyvelőiroda előtt az út fölötti vezetéken ült. Nekem ő az első!

2 megjegyzés: